Y-CHP ve AKP, işçi düşmanlığında buluştu

Yarkadaş’ın açıklamaları, Y-CHP ile AKP arasındaki iktidar ortaklığının önemli bir belgesi oldu.

28 Şubat 2021 0

İstanbul ilçelerinde TİS görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması sonrası gelişen grev dalgasının yankıları devam ediyor. Grevler sırasında çöp dağlarının oluşması, bazı vatandaşlar tarafından tepki ile karşılaşırken, işçi haklarını savunan vatandaşlar ise konu hakkında anlaşmaya yanaşmayan belediyelere tepki gösterdiler.

Tüm bu tartışmalar içinde, CHP’li bir isim çok önemli bir bilgiyi kamuoyu ile paylaştı. CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada TİS görüşmelerindeki anlaşmazlığın kaynağını açıkladı.

Barış Yarkadaş, CHP’li belediyelerde kararı alınan ve Maltepe Belediyesi’nde süren greve açıklamalarında, belediyeler adına işçi tarafı ile görüşen Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) dolayısıyla TİS görüşmelerinde sorun yaşandığını aktardı.  Yarkadaş, “Meydanlarda birlikte coplandığımız, gaz yediğimiz, kuruluş yıldönümünü kıvançla kutladığımız DİSK’i de bir çırpıda harcamayalım” diyerek CHP’lilere seslendi.

Yarkadaş, greve saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Belediye işçileri taleplerinde haklıdır. İşçilere en iyi yaşam koşulları sağlanmalıdır’ sözlerime tepki gösterenlere çağrımdır: Gelin bir gün boyunca kamyonun arkasında çöp toplayın sonra konuşun. Ayıptır; işçi kardeşlerimize ne verilse azdır” ifadeleri ile grevi desteklediğini açıkladı.

Sendika ve parti yöneticilerinin ortak bir yol bulmaları gerektiğini söyleyen Yarkadaş, “CHP’li belediyelerde süren grevlerde DİSK-Genel İş de belediye yönetimleri de ortak bir yol bulmalı. İşçi kardeşlerimizin yaşam standardını yükseltecek bir formül hayata geçirilmelidir. İşçiler her zaman haklıdır. Belediye başkanlarımızın bu sese kulak vereceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Yarkadaş, SODEMSEN Genel Sekreteri Cahit Korkmaz’ı işaret ederek; “Sebebi çok basit: Belediye lehine görüşmelere katılan SODEMSEN Genel Sekreteri, AKP’nin Safranbolu Belediye Başkan Aday Adayı Cahit Korkmaz. Korkmaz görüşmelerinden çıkmalı. SODEMSEN adına CHP’li bir isim girmeli görüşmeye” şeklinde çözüm önerdi.

Yarkadaş’ın açıklamaları, Y-CHP ile AKP arasındaki iktidar ortaklığının önemli bir belgesi oldu. Y-CHP, parti içinde görüşmelere katılacak bir kişi bile bulamayıp, AKP’li bir işçi düşmanına görüşmeleri emanet ederek, açık olarak kendilerini sıkıntıya sokmuş oldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ