Yandaş Rönesans Grup 8 Milyarlık Otoyol İhalesini aldı

31 Temmuz 2020 0

Karayolları Genel Müdürlüğü, 30 Haziran Salı günü Kuzey Marmara Otoyolu’nun “Nakkaş-Başakşehir kesimi” için ihale gerçekleştirdi.

İktidara yakınlığı ile bilinene Rönesans holding,kamu ihalelerinde ismini hep duyduğumuz bir şirket.

Yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle gerçekleştirilen ihalede, en iyi teklifi Rönesans Grubu verdi. Teklif tutarının, 8 milyar TL dolayında olduğu belirtiliyor. İhalede, ikinci sırada Cengiz Grubu yer aldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, ihaleyle ilgili çalışmalarını tamamladı. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Nakkaş-Başakşehir kesiminin bağlantı yolları dahil yapım ve işletme ihalesini, Rönesans Grubu kazandı.

İhaleyle ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğü ile Rönesans Grubu arasında ilk imzaların bir süre önce atıldığı belirtiliyor.

İhaleyle ilgili başta finansman paketi olmak üzere diğer prosedürlerin ve işlemlerin tamamlanacak

Yüklenici, projenin yapımına başlayacak. YİD kapsamında projeyi yapacak, işletecek ve işletme süresi sonunda da devlete devredecek. Proje tamamlandığında, söz konusu yolu ya da hattı kullanmak isteyen araçlar, ilan edilecek “geçiş bedeli”ni ödeyecek.

1993 yılında Rusya’da kurulan Rönesans İnşaat, AKP döneminde aldığı ihalelerle büyüyen sermaye gruplarından biri.

Erman Ilıcak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında “denge bulucu” kimliğiyle de tanınıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ