Yapı Kredi, işçi kıyımına hazırlanıyor

Yapı Kredi, 75’inci yıl dönümünde toplu işten çıkarmalara hız verdi. Bankanın 2020’de 50 şube daha kapatarak 1000 kişiyi daha çıkaracağı konuşuluyor.

21 Kasım 2019 0

Türkiye’deki pek çok şubesindeki personelini performans düşüklüğünü gerekçe göstererek işten çıkarırken son olarak İzmir’deki Operasyon ve Çağrı Merkezi’nde 200’e yakın işçiyi “değişen müşteri davranışı ve teknolojik gelişmeler” gerekçesiyle toplu olarak işten attı.

Paramedya’da yer alan habere göre, toplu işten çıkarmanın gerekçesi çalışanlara şöyle açıklandı: “Geçtiğimiz üç yılda değişen müşteri davranışı ve teknolojik gelişmelerle birlikte, bugüne kadar fiziken alınan müşteri talimatı ve ürün sözleşmelerinin büyük bir kısmı farklı yöntemlerle alınmaya ve onaylanmaya başlanmıştır.

Bu gelişmeler ile kontrol işlemlerinin çoğu otomatik hale gelmiş, mutabakat ve arşivleme işlemleri ise önemli ölçüde sona ermiştir. Ayrıca yapılan işlemler önemli oranda self servis ya da otomatik hale gelmiştir.

Söz konusu bu değişikler doğrultusunda süreç ve görev tanımları güncellenmiş ve yeni çalışma düzeni doğrultusunda organizasyon düzenlemelerine ihtiyaç duyulmuştur. Oluşturulan yeni organizasyon kapsamında da istihdam fazlası meydana geldiğinden, iş sözleşmenizin feshi kaçınılmaz hale gelmiştir.”

PERFORMANS BAHANESİ

Görüşleri alınan şube çalışanları, bankanın performansının yetersiz olduğunu iddia ettiği çalışanları tazminatsız işten çıkarma yoluna başvurduğunu söylerken işten çıkarma hızının arttırılması amacıyla daha önce yılda bir kez yapılan performans değerlendirme periyodunun altı aya indirildiğini ve üç dönem boyunca performansı düşük bulunan çalışanların işten ayrılmaya zorlandığını aktardı.

Özellikle şube çalışanlarına verilen gerçekçilikten uzak komisyon gelirlerini arttırma ya da makul olmayan ürünleri müşterilere satmaya zorlama gibi hedefleri “performans yetersizliği” olarak göstererek yıldırma politikası uygulandığı belirtiliyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ