Yarışmaya kurban ettiğimiz çocuklarımız…

31 Temmuz 2018 0

Bir çocuk bana dedi ki,

Güneş mavi bir tavada

Sarı bir yumurtadır.

Bir çocuk bana dedi ki,

Güneş, kadife bir örtünün üstünde

Sarı-kırmızı bir şeftalidir.

Bir çocuk bana dedi ki,

Güneş ,  bir elbisenin üzerinde

Değerli bir mücevherdir.

Bir çocuk bana dedi ki,

İsterdim, çok isterdim…

Güneşi dalından koparmayı…

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre sınava giren öğrencilerin %10’u tercih ettikleri ya da etmek zorunda bırakıldıkları liselere yerleşirken 91 bin 687 öğrenci iradeleri dışında açık liseye mahkum edildi.  Buna göre son 5 yılda açık liseye giden öğrenci sayısı %65 arttı.

Eğitim sisteminde var olan eşitsizlikleri yeniden var etme aracı olarak sayabileceğimiz merkezi  sınav sistemlerinde yine binlerce gencimizin geleceği çalınarak, “çocuk işçi” olmalarının taşları döşendi.

Eğitimi piyasa ekonomisinin hizmetine sunan AKP çıkardığı yasalar ve getirdiği sınavlarla sistemi ticarileştirerek var olan uçurumu daha da derinleştirmektedir.  Bunun için Açık Öğretim Lisesi, 2012 yılında değiştirilen Milli Eğitim Temel Kanunu ile birlikte örgün eğitimdeki lise türleri içine dahil edilmiş ve diğer lise türleri arasında bir seçenek olarak sunulmuştur.  Sınıf ortamından kopartılarak eğitime olan inançlarıyla birlikte umutlarını da yitiren 1,5 milyon üzerinde gencimiz bugün sınavdan sınava girerek alacakları bir diploma ile sistemde sadece  istatistiki bir sayı olarak yer alıyor.

Bu nedenle eğitim sisteminin elle tutulur gözle görülür bir yanı kalmadı. TEOG yerine getirilen yeni sınav sistemiyle  de eskisini aratmayan bir kaos yaşanıyor. MEB tarafından “Nitelikli Okul” diye adlandırılan 600 okul dışında kalan okullara tercih yapmak isteyen öğrenciler  istekleri dışında İmam Hatip ve Meslek Liselerine yönlendiriliyor. Son olarak LGS  sınavında deyim yerindeyse her eve bir ateş düştü. 98,2 puan ortalamasıyla hiçbir okula yerleşemeyen öğrenci gibi bir çok aday da hayal kırıklığına uğradı. Dayattıkları sistemle İmam Hatip Liseleri kontenjanlarını bile dolduramayan MEB, kış uykusuna yatmış durumda. Öğrencisinden velisine herkesin sonuçlara  isyan ettiği bir noktada çiçeği burnunda bakanımız bir açıklama dahi yapmaktan aciz.

MEB’in  açıklamasına göre sınavla öğrenci alan liselerde boş kalan 197 kontenjanın 65’ini İmam Hatip 132’sini  de meslek liseleri oluşturuyor. Yerel yerleştirmede ise bu sayı Anadolu imam Hatip Liselerinde 107 bin 288, meslek liselerinde ise 234 bin 34 oldu. Tercihine yerleşemeyen veya  okullarını değiştirmek isteyen öğrencilerin yaşadığı kabus ise henüz sona ermiş değil. 4 kez nakil hakkı tanınan öğrenciler  için ilk nakil tercihi 6-10 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Herhangi bir okula yerleşemeyip kontenjan açığından yararlanmak isteyen öğrencilerin önünde 4 dönemlik bir nakil tercih maratonu yer alıyor. Buna göre öğrenci 9 tercihte bulunacak. İlk 3 tercihini puanla alan okullardan, diğer 3’ünü ise kendi alanlarıyla ilgili olanlardan seçebilecek. Son 3 tercihini ise pansiyonlu okullar arasından yapacak.

İktidarın en çok hasara uğrattığı alanların başında eğitim geliyor. Eleştirel düşünceyi engelleyen, kolayca, sorgulamadan inanan, sisteme kulluk derecesinde bağlı  bireyler yetiştirmeyi hedefleyen  dinci-gerici AKP, ana sınıfından üniversiteye kadar tüm okulları bilimsel düşünceden uzak, siyasallaşmış din kisvesi altında yeniden yapılandırma çalışmaları yürütüyor.

Bu çerçevede birçok köklü müdahalelere imza atan iktidar sınıflar arasındaki eşitsizlikleri yeniden üretme aracı olarak eğitim sistemini neoliberalist politikalara alet etti. Bunun sonucu olarak da yeni diye sunulan her sınav sistemi aslında yoksul halk çocuklarını eşit, parasız ve bilimsel eğitimden bir adım daha uzaklaştırdı. Getirilen her seçme sınavıyla bu durum meşrulaştırılmaya çalışılarak devletin asli görevi olan herkese eşit ve parasız eğitim sunma görevi de ortadan kaldırılmış oluyor.

Yaşatılan ve dayatılan bu anlamsız sürece karşı gençlerimizin piyasanın sömürü öznesi olmasını istemiyoruz. Her çocuğun özgüvenini ve doğal merak duygusunu yok eden sınav sistemini reddediyoruz. Çocuklarımıza karşı işlenen her türlü eğitim hakkı ihali aynı zamanda insan hakları ihlalidir.

Yaşasın laik,bilimsel, parasız eğitim!

Kuzey Yıldızı

Kuzey Yıldızı Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ