Av. Doğan Erkan
Masumiyet Karinesi, egemene, otoriteye karşı bir adli korunmadır. Tüm toplumsal normu ve dahası sosyolojiyi tarif/sınırlama aracı değil
Av. Pınar Akbina
Peki, yazımızın başlığında sorduğumuz sorunun cevabı olarak Kapitalist ülkelerde virüs sınıf ayırımı yaparken Sosyalist ülkelerde durum nedir?
Av. Tacettin Çolak
Bunların halkı düşünmedikleri tam tersine tüm kamu olanaklarını kendileri ve yandaşları için seferber ettikleri bu kanun teklifi ile bir kez daha kanıtlanmıştır.
Devrim Arıkan
Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding'den oluşan '5 babayiğit' yerli otomobil çalışmalarına devam ediyor. Bu süslü açıklamalar devam ederken teknik liselerin ve mühendislik fakültelerinin acınası hali ortada.
Doğan Zafer
Koronavirüs’ün bir hastalık olarak yaşlılara oranla gençleri daha az etkilediği belki bilimsel anlamda kanıtlanabilir ancak bu virüs sürecinde gençlerin özellikle üniversitede okuyan ve üniversite sınavlarına hazırlanan liseli veya mezuna bırakmış gençlerin bu virüs’ün hastalık etkisinden çok AKP etkisi çektikleri belli.
Dr. Muhteber Güngör
“İstanbul'da şarbon alarmı: 4 kişi tedavi altında“ başlığıyla birlikte yıllardır unuttuğumuz şarbon yeniden gündemimize girdi.
Editörden
ABD 18 Ocak 1991’de Irak’ı bombalamaya başladı. Bugüne kadar ‘en iyimser rakamlarla’ bile 2 milyondan fazla Iraklı’yı katleden ABD Irak saldırısına başlamadan 3 ay önce, 10 Ekim 1990’da ABD Kongresi İnsan Hakları Komisyonu’nda Nayirah adlı 15 yaşında Kuveytli bir kız çocuğu Iraklı askerlerin Kuveyt’te bir hastanede, bebekleri küvözden çıkarıp betona atarak öldürdüklerini ABD vatandaşlarının bile bir çoğundan daha güzel konuştuğu İngilizcesi’yle anlattı.
Elif Ertetik Yıldız
Kadın olmadan devrim olmaz, Devrim olmadan kadın kurtulmaz!
İşçi ve Sendika
Biliyoruz ki mücadele asgari ücreti belirler. İşsizliği, yokluğu, yoksuluydu,pahalılığı, zammı zulmü ortadan kaldıracak da mücadelededir.. Biliyoruz...
Kuzey Yıldızı
Bir çocuk bana dedi ki, Güneş mavi bir tavada Sarı bir yumurtadır. Bir çocuk bana dedi ki, Güneş, kadife bir örtünün üstünde Sarı-kırmızı bir şeftalidir. Bir çocuk bana dedi ki, Güneş ,  bir elbisenin üzerinde Değerli bir mücevherdir. Bir çocuk bana dedi ki, İsterdim, çok isterdim… Güneşi dalından koparmayı… LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre […]
Münire Kıvılcım
Gün geçmiyor ki ülkemizde bir kadın kıyafeti nedeniyle baskı yaşamasın. Yanlış anlaşılmasın türbanlı bacılarımızdan söz etmiyorum. Onlar artık özgür. Ama mini etek giydikleri veya şort giydikleri için birçok kadın sokaklarda, toplu taşıma araçlarında saldırıya uğruyor.
Nezihe Yaşar
Ey KADIN! Sana namus diye belletileni, erkekleri öven düzeni kutsadığın sürece; çok kızın can verecek ve bil ki çok oğlun can alıp ortalarda “Ben erkeğim.” diye gezinecek.
Özgür Gülsoy
Türkiye, doğduğu yerde doymak için didinen bir oğlunu çok erken kaybetti. Halkımızın başı sağolsun.
Prof. Dr. Ercan Küçükosmanoğlu
Sağlık alanında emek gücü sömürüsünün artırmak için, halkın sağlık hakkını hiçe sayıyor, mesleki geleceğimizi tehdit ediyor.
Seher Pektopal
Şu an, SARS-CoV-2 için onaylanmış bir aşı bulunmamaktadır. Fakat birçok firma/bilim insanları bu konuda çalışmaktadır. Bir ilacın veya aşının piyasaya sürülmesi için beş fazdan (Faz 0, 1, 2, 3 ve 4) oluşan klinik çalışma döneminden geçmesi gerekmektedir. Normal süreçlerde piyasaya sürülmesi yıllar alabilmektedir. Şu anki pandemi durumunda ise bu çalışmaların hız kazanabileceği söylenmekte.
Sema Olkun Kopal - Gıda Mühendisi
Bildiğimiz gibi yaşamın iki temel unsuru var, üreyim ve üretim. Toplumun ve insanlığın var olması için üremek şart. Üremek için her şeyden önce geçinmek ve yaşamak gerekir. Yaşamak ise, insan için üretimsiz, yani yaşatacak maddeleri yaratmaksızın olmaz.
Şerife Bacı
Toplumsal mücadele tarihimize baktığımızda kadınların mücadelede önemli etkilerinin olduğunu görüyoruz. Ama bunlar ya yeterince bilinmiyor ya da kadınların mücadelesi yeterince tanınmış olmuyor. Ama şu kesin ki her mücadelede kadının rolü tartışılmaz. Bu yazımızda Türkiye İşçi Sınıfı tarihinde önemli bir yere sahip olan Zehra Kosova’dan bahsetmek istiyorum.
Tuğba Koşay
Bir gün olur da bir yerde karşılaşırsak emin olun sizi çok seveceğim. Dilim sevgi ve farklılıklarınız umurumda değil. Ortak noktalarımıza odaklanmak yerine hep farklılıklarımıza takıldığımız için aslında bu kadar sorun yaşıyoruz. Oysa diliniz, dininiz ve ırkınızın ne olduğu benim için önemli değil. Keşke sizin içinde bizim biyolojik sınıfımız, şeceremiz, ırkımız, numaramız değil de –CANLI- olduğumuz önemli olsa.