Yemen’de 40 çocuğun ölümüne neden olan bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Suudi Arabistan liderliğindeki teröristlerin 9 Ağustos’ta Yemen’deki bir okul otobüsüne yaptığı saldırıda kullandığı bomba tam 40 çocuğu öldürmüştü.

18 Ağustos 2018 0

Suudi Arabistan liderliğindeki teröristlerin 9 Ağustos’ta Yemen’deki bir okul otobüsüne yaptığı saldırıda kullandığı bomba 40 çocuğun ölümüne neden olmuştu. Gazeteci ve uzmanların haftalardır süren araştırmaları sonucu kesin sonuca ulaşıldı. 40 çocuğu öldüren bombanın ABD yapımı olduğu ortaya çıktı. ABD’li silah uzmanları  bombalarının Suudi Arabistan ile olan silah anlaşması gereği satıldığını teyit etti.

CNN’in haberine göre, Yemen yerel basını ve dış basındaki gazeteciler ile mühimmat uzmanları olayı aydınlatmak için birlikte çalışmalara başlamıştı. Bugün itibariyle çalışmalar son buldu ve araştırmalar sonuç verdi.

9 Ağustos’ta 40 çocuğun ölümüne neden olan silahın, ABD’li Lockheed Martin tarafından yapılan, lazerle yönlendirilen 227 kilogram ağırlığındaki lazer güdümlü “MK 82 bombası” olduğunu belirlendi. ABD’li silah uzmanları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suudi Arabistan ile imzaladığı silah anlaşması kapsamında  çeşitli bombaların satıldığını doğruladı.

Bu bomba, Ekim 2016’da Yemen’deki bir cenaze binasına düzenlenen saldırı sonucu, 155 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı bombalı saldırıda kullanılan bombaya benzediği belirtildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ