“YKS sınavında ateş ölçmediler”

Eğitim Sen, İstanbul Şişli’deki Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde dün YKS için okul girişinde ateş ölçülmediğini, ortak girişlerin temizlenmediğini bildirdi.

28 Haziran 2020 0

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube, Şişli’de bulunan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde YKS’nin ilk gününde yaşanan problemlere dair yazılı açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, “Girişte ateş ölçme dahi gerçekleşmedi. Her ne kadar hasta olan öğrenciler farklı sınıflarda sınava alınmış olunsa da hiçbir şekilde dezenfekte edilmemiş, temizlenmemiş olan ortak girişleri, aynı koridorları ve tuvaletleri kullandı” denildi.

“SON GÜN GÖREVLENDİRME YAPILDI”

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde salon başkanı ihtiyacı karşılanamadığı gerekçesiyle başka okullarda görevli olan öğretmenleri son gün saat 22.00’de arayarak, onayları alınarak görevlendirildiği belirtilen açıklamada, “Okullarda her sınav öncesinde, hem sınav evraklarının görevlilere teslim edilmesi hem de sınavda dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili bilgilendirilme toplantısı gerçekleştirilir. Bu sebeple sınav görevlileri her zamanki gibi 2 saat önceden okula gelmişlerdir. Ancak; 1 saatten fazla süre evrakların eksik olduğu, bazı sınıfların görevlilerinin tanımlanmamış olduğu gibi pek çok sorun ortaya çıktı. Bina sorumlusunun ÖSYM ile telefon görüşmelerinde ve okul idarecileriyle yaptığı tartışmalarda 5 yeni sınıfın cuma gecesi bu okula aktarıldığını, dolayısıyla birçok şeyin eksik olduğunu öğrendik. Eksikliklerin bir kısmı el yordamı ve telefon görüşmeleriyle halledildiğinde ise toplantı yapma ve bilgilendirme için zaman kalmamıştı” ifadeleri kullanıldı.

“SINAV 40 DAKİKA GECİKMELİ BAŞLATILDI”

Yaşanan problemler şu sözlerle aktarıldı: “Sadece sınav evrakları verildi. Ardından bina ÖSYM sorumlusu yeni eklenen 5 sınıfın Kovid-19 pozitif öğrencilerden oluştuğunu, bir kısmının karantinasının, bir kısmının tedavisinin bazılarının da belirtilerinin devam ettiği bilgisini verdi. Bu sınıflardaki arkadaşların daha dikkatli olmasını önerdi. Zaman daraldığı için öğrencilerin sınıflara alımı başladı. Fakat kadın polis olmadığı için bu konuda da çok ciddi eksiklikler yaşandı ve sınıfta bulunması gereken salon başkanı kapıya çağrılarak görevlendirildi. Okulun engelli öğrenci sınav merkezi olması sebebiyle süreç daha da karmaşık hale geldi. Girişte ateş ölçme dahi gerçekleşmedi. Her ne kadar hasta olan öğrenciler farklı sınıflarda sınava alınmış olunsa da hiçbir şekilde dezenfekte edilmemiş, temizlenmemiş olan ortak girişleri, aynı koridorları ve tuvaletleri kullandı. Tüm bu problemlere rağmen başlatmak üzere olduğumuz sınav ÖSYM Bölge Sorumlusunun sınıfları dolaşarak ‘Kırtasiye malzemelerinin eksikliği sebebiyle sınava başlamıyoruz’ demesiyle 40 dakika gecikmeli başlatıldı ve 40 dakika gecikmeli bitirildi. Sınav sonundaysa; okula sonradan atanan öğrencilerin evrakları öğretmenler odasında masanın üzerinde herhangi bir önlem alınmadan toparlandı. Bizlerle dalga geçer gibi özensizce planlanan bu sınav süreci, tedbirlerin yetersizliği ve son dakika verilen hayati bilgilerle bütün arkadaşlarımızı doğal olarak kaygılandırdı.”

(Evrensel)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ