YKS’nin ilk oturumu TYT’de skandal

28 Haziran 2020 0

Bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen ertelenmeyen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi sınavında bir skandal yaşandı.

2 milyon 437 bin 119 adayın katılımıyla düzenlenen Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavının sorularının sınav anında fotoğrafı çekilerek soru çözme uygulaması olan Kunduz’a bir kişi tarafından atıldığı sosyal medyada gündeme geldi.

Resim

Resim

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, twitter hesabından sınavın sorunsuz tamamlandığı şöyle açıklamıştı:

ÖSYM tarafından henüz TYT soru kitapçığı yayınlanmadığı halde  sınav sorularının İnternet’te paylaşılması büyük tepki çekti.

ÖSYM’DEN YKS AÇIKLAMASI: YASAL İŞLEM BAŞLATILDI 

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, “TYT’den sonra sosyal medyada bir adayın kitapçığından bazı kısımların paylaşıldığı görülmüştür. Sorumlu hakkında yasal süreç başlatılmıştır” denildi.

BATMAN VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili gece saat 01.00’de Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “YKS’de TYT sınav kağıdının fotoğrafını çeken B.Y. isimli öğrenci Batman’da gözaltına alındı ve telefonuna el konuldu. Sınav gözetmenleri hakkında soruşturma başlatıldı” ifadelerine yer verildi.

İşte o açıklama: 27 Haziran 2020 tarihinde 2020 YKS 1. Oturum Temel Yeterlik Testi (TYT) sınavında sınav kitapçığının bazı sayfalarının görüntülerinin sosyal medyaya yansıması olayı ile ilgili olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi lüzumu hasıl olmuştur:

1- İlimizde yapılan 2020 YKS 1. Oturum TYT sınavına giren B.Y. isimli adayın sınav sorularının fotoğrafını çekmek suretiyle kopya girişiminde bulunduğu tespit edilmiştir.

2- Söz konusu şahıs göz altına alınmış, sınav sırasında kullandığı cep telefonuna el konularak incelemeye alınmıştır.

3- Şahsın sorgusu, yapılan tespitler ve dijital materyalin ön tetkikinde, kopya teşebbüsünün bireysel bir teşebbüs olduğu, fiilin sınavın sıhhatini etkileyecek bir vasfının bulunmadığı değerlendirilmektedir.

4- İhmali olduğu düşünülen görevliler hakkında soruşturma açılmıştır.

5- Gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir.

NeyseO

BENZER KONULAR
YORUM YAZ