YouTube’un “Premium” Reklamları, Kullanıcıları Canından Bezdirdi

Sosyal medya tekellerinin gittikçe artan maliyetleri dolayısıyla ayakta kalmanın tek yolu olarak ücretlendirme gözükmekte.

25 Kasım 2019 0
YouTube Premium ile ilgili reklamlarını arttıran Google, kullanıcıları bunaltmaya başladı. Premium aboneliği olmayan kullanıcılar, sürekli olarak YouTube Premium’a abone olmaya davet ediliyor. Bu duruma karşı kullanıcıların tepkisi ise her geçen gün biraz daha artıyor.

Webtekno sitesinin haberine göre, video paylaşım platformu YouTube, bir sene kadar önce “Premium” özelliğine kavuştu. Bu özellik, YouTube’daki tüm reklamları kaldırıyor, tüketicilere video indirmeleri için olanak tanıyordu. Kullanıcıların bir bölümü, bu özelliğin duyurulmasıyla birlikte YouTube Premium aboneliğine sahip oldular. Ancak kimi kullanıcılar, bu özelliğe dahil olmak istemediler ve ücretli abonelik yaptırmadılar.

Google, YouTube Premium için gerekli hizmeti sunmaya başladı. Ancak YouTube Premium abonesi olmayan kullanıcılar, şu sıralar ciddi anlamda yılmış durumdalar. Çünkü Google, standart kullanıcılara sürekli olarak reklam gösteriyor. İlk bakışta bu durum, kabul edilebilir olarak görünse de tüketiciler, artık bu reklamlardan sıkılmaya başladılar.

İNTERNETTE TEKELLEŞME, PAHALILIĞI GETİRİYOR

Google, daha çok kullanıcının Youtube Premium abonesi olmasını istemekte. Google, son yıllarda bazı şirketlerin girdiği daralmayı görerek, yıllardır ücretsiz sunulan ve bu şekilde beğeni toplayan hizmetlerini ücretli hale getirmek istiyor. Diğer yandan, Google’ın para kazanmasının asıl kaynağı olan veri toplama olanağının, gün geçtikçe yasalar tarafından kısıtlanması ve pazarlama konusu yapılamaması karşısında, gelecek yıllarda göreceğimiz gibi Google, ilk adımı attı. Onunla rekabet halinde gibi görülen diğer şirketler de bundan cesaret alarak hizmetlerini ücretlendirecek ve hizmetleri büyük oranda ücretsiz olan sosyal medya, parasız kullanılamaz hale gelecek.

Benzer strateji, geçtiğimiz dönemlerde Microsoft tarafından uygulandı ve başarısızlığın yanı sıra şirketin geri gidişi ile sonuçlandı. Diğer bir teknolojik tekel Apple ise şu anlık bu derece reklama ihtiyaç duymuyor. Sosyal medya tekellerinin gittikçe artan maliyetleri dolayısıyla ayakta kalmanın tek yolu olarak ücretlendirme gözükmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ