YPG’nin Türkiye sınırındaki kulelerini Suudiler finanse edecek

ABD’nin planıyla Türkiye’nin Suriye sınırına yapılacak YPG’ye ait 12 adet güvenlik kulesini Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri ikilisinin finanse edeceği ortaya çıktı.

01 Aralık 2018 162 0

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE),Suriye’nin kuzeyinde YPG ile ilişkisi ileri bir aşamaya geçti. İki Körfez ülkesinin temsilcilerinin Haseke, Ayn el-Arab, Münbiç, Tel Abyad ve Rasul Ayn’ı gezip Türkiye sınırında inşa edilecek 12 gözlem noktasına ilişkin YPG’lilerden bilgi aldığı iddia edildi. İki ülkenin ABD tarafından YPG’nin güvenliğini sağlamak için kurulması planlanan gözlem noktalarının finansmanını da üstlendiği belirtildi.

Kurulacak üslere ilişkin arazi çalışması yapan YPG’nin, sınır hattında ‘ABD üs yapacak’ diyerek bazı vatandaşların arazilerine el koyduğu da iddia ediliyor. Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’dan Sorumlu Bakanı Samir Sebhan’ın başkanlık ettiği Suud-BAE heyeti, Haseke’de ABD Başkanı Donald Trump’ın Özel Temsilcisi Brett McGurk ile görüştü. Görüşmede, ‘sınır muhafızları’ adı altında kurulacak 30 bin kişilik grubun maaş, eğitim, silah ve cephane giderlerinin karşılanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Suud-BAE heyeti ayrıca, sınır koridorunda kurulacak gözlemn noktaları için tüm giderleri karşılama vaadinde de bulundu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ