Yunanistan Dedeağaç’ta ABD’ye üs verdi

Türkiye Ayasofya ve Kanal İstanbul tartışmaları ile oyalanırken ABD ve Yunanistan ,boğazları devre dışı bırakacak bir projeye imza attı.

28 Temmuz 2020 0

Yunanistan tarafından Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde işgal edilen Ege Adaları’yla ilgili sık sık gündeme geliyor. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) defalarca konu ile ilgili basın açıklamaları ve davalar açmıştı. Yunanistan şimdi de askersiz olması gereken Dedeağaç’ta ABD’ye üs verdi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; Türkiye Ayasofya ve Kanal İstanbul tartışmaları ile oyalanırken ABD ve Yunanistan ,boğazları devre dışı bırakacak bir projeye imza attı. Lozan Barış Anlaşması’na göre, asker bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan deniz ve hava üssü açıldı. Çarşamba günü, Dedeağaç’a 101. ABD Hava İndirme Tümeni’ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirildi. Üs perşembe günü resmi törenle açıldı.

Törene, Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD’nin Atina Büyükelçisi Goeffrey Pyatt ve Dedeağaç’ta konuşlu Yunan 12. Mekanize Piyade Tümeni’nin Komutanı katıldı. Üsse getirilen helikopterler cumadan itibaren Romanya’daki eğitim alanına uçtu. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, gelişmeyi “Yunanistan ve ABD,  Lozan Antlaşması’nı ve uluslararası hukuku ihlal ediyor” diye değerlendirdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ