Yurttaşlar sağlıkta randevu alamaz hale geldi

Yurttaşlar, AKP’nin 19 yıllık iktidarında yürüttüğü sağlık politikalarının sonucu olarak sağlık hizmetine erişemez hale geldi. Yurttaşlar sağlık hizmeti almak için randevularını “yoğunluk” sebebiyle oluşturamaz durumda.

28 Mart 2021 0

NeyseO-AKP’nin iktidarları boyunca en çok övündüğü sağlık hizmeti konusunda yurttaşlar sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Yurttaşların birçoğu sağlık hizmeti almak için randevu almaya çalışırken “yoğunluk” sebebiyle randevu oluşturamıyor ve böylece sağlık hizmeti alamadıkları için sağlıklarını sürekli ertelemek zorunda bırakılıyorlar. Özellikle Ağız ve Diş Sağlığı bölümünden yurttaşların sağlık hizmeti alması epey bir zorlaşmış görünüyor. Hatta öyle ki Ağız ve Çene Cerrahisine 1 ay boyunca ilaç tedavisi bittiği halde randevu alamayan yurttaşlar var. Bu sorunu bizzat yaşayan ve sitemize ulaşan F.K., Adana’da yaşadığını ve 1 ay boyunca Adana’nın hiçbir Ağız ve Diş Sağlığı hastanesinden randevu oluşturamadığını ifade etti. Sitemize ulaşarak bizlere yaşadığı sorunu özetleyen F.K., şunları söyledi:

“Ağız ve Diş Sağlığı problemlerim üzerine hastaneye gittim. Ağrıyan dişimde doktorum apse durumu olduğunu söyleyerek ilaç tedavisi uyguladı. Doktorum bana ilaçlarımın bittiğinde ise Ağız ve Çene Cerrahisine randevu almamı söyledi. İlaç tedavilerim bitmesine yakın ALO 182 randevu hattını arayarak Adana’da mevcut olan tüm hastanelerden Ağız ve Çene Cerrahisi bölümünden randevu oluşturmak istedim, ancak defalarca denememe rağmen bir türlü hiçbir hastaneden randevu alamadım. Her defasında aradığımda tarafıma söylenen şey ‘yoğunluk sebebiyle randevu oluşturamıyoruz” oldu. Bu durum 1 ay boyunca devam etti, randevu oluşturulamadığımız gibi diş ağrım ve apse durumum tekrarladı ve ben yeniden yüklü miktarda antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. Bu durum üzerine Sağlık Bakanlığının şikayet hattını arayarak şikayette bulundum, ancak oradan da bir sonuç alamadım. Bu sorun sadece benim yaşamış olduğum bir şey değil, ne yazık ki çevremde bu sorunu yaşayan birçok insan var. Ancak AKP’nin sürekli övündüğü ve hatta ‘sağlıkta devrim’ olarak duyurduğu sağlık hizmeti AKP’nin iktidarında bizler için erişilmesi zor bir hizmet durumuna gelmiş vaziyette. Hatta bu durum öylesi trajikomik bir durum ki insan bu duruma deyim yerindeyse ‘sağlıkta köşe kapmaca’ demekten kendisini alamıyor. AKP’nin çok övündüğü ‘sağlıkta devrim’ şuan bizler için ‘sağlıkta köşe kapmaca’ vaziyetinde.”

Bu sözlerle AKP’nin sağlık politikasını da eleştiren F.K., yurttaşların kendisi gibi sağlık hizmeti almak konusunda zorlandığını aktarıyor. 19 yıllık AKP iktidarın yurttaşların sağlık hizmeti alması zorlaşırken, sağlıkta özelleşmeye mahkumluk durumu giderek artıyor. Devlet hastanelerinden randevu alamayan insanlar, son çare olarak sağlığı ticarete dönüştüren özel hastanelerin yolunu tutarak yüklü miktarlarda paralar ödemek zorunda kalıyor. Bu durum maddi gücü biraz iyi olan ailelerin tercih ettiği durum olsa da ülkemizde özel hastanelerin yolunu tutacak gücü olmayan milyonlarca yoksul insan sağlıklarını ertelemek zorunda bırakılıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ