Zarrab’ın avukatları birer birer istifa ediyor

ABD’de İran’a yönelik ambargoyu delmek suçlaması ile yargılanan Reza Zarrab’ın avukatları teker teker görevi bırakıyor. Sarraf, savunması için milyonlarca dolar ödemişti.

01 Aralık 2018 0

Yargı sürecinin başlamasından itibaren ABD’nin en güçlü savunma ve temyiz avukatlarını kendisi için tutan Reza Zarrab, avukatlarının büyük bir çoğunluğuyla yollarını ayırdı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Zarrab’ın, “rüya avukatlar takımı” diye adlandırılan ekibinde soruşturmayı başlatan eski başsavcı Preet Bharara’nın en yakın arkadaşı ve eski ABD Adalet Bakan Yardımcısı olan Viet D. Dinh bir kaç hafta önce Sarraf’ın avukatlığından ayrıldı.

Önceki gün ise Dinh’le birlikte Kirkland & Ellis hukuk firmasında çalışan Edmund G. LaCour da Sarraf’ın savunma avukatlığından ayrıldığını mahkemeye sunduğu yazılı dilekçeyle bildirdi.

New York Güney Bölgesi Federal yargıcı Richard Berman, iki başvuruyu da değerlendirip, iki avukatın ayrılık taleplerini kabul etti. Son iki ayrılığın ardından Sarraf’ın ‘rüya takımı’ tamamen dağılmış oldu.

RÜYA TAKIMA MİLYONLARCA DOLAR ÖDEDİ

Zarrab, Miami’de tutuklanması sonrasında ABD’nin en iyi avukatlarını kendisini savunması için milyonlarca dolarlarla ifade edilen ücretlerle tuttu.

Zarrab’ın savunma ekibinde şimdiye kadar, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani, eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey, eski ABD yüksek mahkeme başsavcısı Paul D. Clement, eski Beyaz Saray Hukuk Danışmanı ve eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı William A.Burck, eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı ve temyiz davalarında uzman Christine H. Chung, eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı Edward O’Callaghan ve eski New Jersey Federal Savcısı Marc A. Agnifilo görev yaptı.

New York’taki yargı sürecini izleyen Türk avukatları Şeyda Yıldırım ile Sibel Eriş ise Zarrab’tan hapishanede avukatları aracılığıyla rüşvet aldığını itiraf eden gardiyan Victor Casodo’nun tutuklanması sonrasında görevlerini bıraktılar.

Zarrab’ın halihazırda savunmasını ilk tuttuğu ve ünlülerin avukatı olarak bilinen Benjamin Brafman ve birlikte çalıştığı Joshua Kirshner yürütüyor.

Zarrab’ın gelecek aylarda hakkında işbirliği yaparak kendilerine istedikleri bilgileri sunduğunu kaydeden savcılık raporunun hazırlanıp mahkemeye sunulmasının ardından verilecek hapis cezası için yeniden hakim Richard Berman’ın karşısına çıkması bekleniyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ