Ziya Selçuk ve kardeşi hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma 25 Milyonluk satış yapmasının ardından suç duyurusunda bulundu.

25 Haziran 2021 0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un yönetim kurulunda olduğunda İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adlı şirket son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma 25 Milyon 678 bin 159 TL’lik satış yapması üzerine HKP avukatları harekete geçti.

“İRTİKÂP, NÜFUZ TİCARETİ” SUÇLAMASI

HKP avukatları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyeleri Oktay Selçuk, Selçuk Özdemir hakkında “Görevi Kötüye Kullanma”, “İrtikâp”, “Kamu Görevlisinin Ticareti”, “Nüfuz Ticareti” suçlarını işledikleri gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, Ziya Selçuk, Oktay Selçuk ve Selçuk Özdemir hakkında soruşturma yürütülerek kamu dava açılması talep edildi.

“KANUNSUZLUĞA, YOLSUZLUĞA BATTIĞINI GÖRMEKTEYİZ”

Suç duyurusunun ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Sait Kıran açıklama yaptı. Kıran şu ifadelere yer verdi:

Deveye sormuşlar neden boynun eğri diye nerem doğru ki demiş, AKP’giller iktidarının hangi ileri gelen yetkilisi, görevlisini ele alırsanız alın bu deyimi doğrularcasına kanunsuzluğa, yolsuzluğa battığını görmekteyiz. En son örnek basına da yansıdığı gibi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk ve yakın adamı Selçuk Özdemir’in yönetim kurulunda yer aldığı İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin karıştığı olay. Basına yansıdığına göre sadece 2019-2020 yılları arasında büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet yürüten özel okullar olmak üzere toplam 25 milyon 678 bin 159 TL’lik satış yapmış. Tek özelliği Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi ve yakın adamı olması. Basına yansıdığına göre sadece özel okullara değil, Vakıfbank’a ve Ağrı İl Özel İdaresi’ne de bu kurum satış yapmış.

“YARGIDAN ÇOK BÜYÜK UMUDUMUZ YOK”

Bu bildiğiniz gibi Türk Ceza Kanununda ayrıntılı düzenlenmiş Görevi Kötüye Kullanma, İrtikâp, Kamu Görevlisinin Ticareti, Nüfuz Ticareti suçlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Maalesef AKP’giller’in hukuk bürosuna dönüştürülmüş yargıdan çok büyük umudumuz yok. Ama hep söylediğimiz gibi Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu yolsuzluklar, kanunsuzluklar, suçlar karşısında susmamak ve tarihe not düşmek için bu suç duyurularını yapıyoruz. Bugün bu dosyalar hasıraltı edilebilir, Kovuşturmaya yer olmadığı veya soruşturmaya yer olmadığı kararlarıyla işlevsiz kılınmaya çalışılabilir. Ama er geç inanıyoruz ki bu ülkeye demokrasi geldiğinde emri sadece kanunlardan ve bağımsız vicdanından alan yargıçların, savcıların önüne bu dosyalar yeniden gelecek ve bütün AKP’giller’in yetkilileri işledikleri kanunsuzlukların, suçların cezasını ergeç bulacaklar. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bunun mücadelesini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki; Haksızlıklar karşısında susmak, aynı zamanda bu haksızlıklara suç ortağı olmaktır. Halkın Kurtuluş Partisi haksızlıklara karşı her zaman mücadele edecek, suç ortağı olmayacaktır. Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ